Arboristika

Pojmem arboristika se rozumí úpravy zeleně, stromů a keřů. V případě kácení, nebo úpravy stromů ve výšce s použitím lanové techniky, která se nazývá rizikové kácení stromů je třeba stejně jako u ostatních výškových prací mít platné školení pro práci ve výškách.

Zde je nutné rozlišit, zda se práce provádí z výšky s volným spouštěním větví a kmenů, nebo se zachytáváním do lana. Velice důležité jsou znalosti několika desítek typů a druhů uzlů a metod spouštění a zachytávání. Jedná se o velice nebezpečnou práci s vysokým procentem zranění a způsobených škod, proto by neměli tuto práci provádět lidé bez zkušeností a jak se říká na vlastní pěst.

Povolení ke kácení dřevin

Až do 15. 7. 2013 bylo nezbytně nutné vyžádání povolení orgánu ochrany přírody ke kácení zdravého stromu, který měl ve 130 cm nad zemí větší obvod kmene než 80 cm. To od 15.7.2013 zásadně upravuje vyhláška ze dne 27.června 2013 č. 189/2013 Sb.

Bez povolení je nyní možné kácet:

- dřeviny s obvodem kmene ve 130 cm nad zemí menším než 80 cm

- zapojené porosty dřevin nepřesahující plochu 40m2

- dřeviny pěstované na územích vedených v katastru nemovitost ve způsobu využívání jako plantáž dřevin

- dřeviny rostoucí na zahradách (veřejnosti nepřístupný oplocen pozemek u rodinného či bytového domu v zastavěné části obce)

 

Není nutné žádat o povolení při kácení stromů, které bezprostředně ohrožují lidské zdraví, či dokonce život, případně hrozí-li škoda na majetku značného rozsahu. Dále není potřeba žádat o povolení při kácení dřevin z důvodů pěstebních (za účelem obnovy porostů nebo při provádění výchovné probírky porostů, dále také při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků, apod.), případně z důvodů zdravotních. V těchto případech postačí pouze písemné oznámení nejméně 15 dnů předem orgánu ochrany přírody. Ten však může kácení omezit i zakázat, pokud kácení dřevin odporuje požadavkům na ochranu dřevin.